bedava okey oyna

101 Okey Nasıl Oynanır

Okey dikdörtgen taşlar ve bu taşların dizildiği istekalarla oynanan hafıza, mantık ve şans oyunu olarak biliniyor. Okey sözcüğü taşlardan joker olanın yerine de kullanılıyor.
101 Okey ise bu oyunun biraz farklı bir çeşidi olarak ortaya çıkıyor. Bu defa oyuna matematik bilgisi de giriyor. Okey malzemeleri ile oynanan 101 Okey, Okey bilenlerin bir kaç farklı kuralı ekleyerek zevkle oynayacakları bir oyun olarak görülüyor. Hiç bir ücret ödemeden bedava okey oyna seçeneği sayesine okey oyunlarını bedava oynaya bileceksiniz.

101 okey nasıl oynanır
101 okey nasıl oynanır

101 Okey Oyunu Nasıl Oynanır

Okey 101 oyununda amaç eldeki taşların per oluşturacak bir şekilde dizilmesi ve bu dizim sonunda 101 ve üzeri rakamı tutturmak oluyor. Bu rakam tutturulduğunda yere perler açılıyor ve elinizde kalan sayıları bir sonraki oyuncuya devretmeniz gerekiyor. Amaç elinizdeki taşları sıfırlamaktır. Şayet sıfırlayamazsanız bile elinizde toplamda en küçük rakamı bulundurmanız gerekiyor. Zira elinizde kalan rakamlar sizin ceza puanınız oluyor. 101 Okey genel mantık olarak Okey gibi oynanan bir oyun olduğundan bu oyunu bilenlerin daha hızlı kavradığı gözlemlenebiliyor.

101 Okey Oyna

101 Okey 21 taş ile oynanıyor ve bu taşlar per ya da çift olmak üzere iki tercihle diziliyor. Per dizilecekse perlerin toplamı 101 ve fazlası olacak şekilde, çift dizilecekse 5 çift ve fazlası olacak şekilde açılış yapılabiliyor. Açılışı yapılan taşlar tüm oyuncuların görebileceği bir şekilde yere açılıyor.
101 Okey oyuncusu, okeyden farklı olarak yanındaki oyuncunun attığı her taşı alamıyor. Alabilmesi için o taş ile bir açılış yapması ya da o taşı alarak yere işlemesi gerekiyor.

101 Okey

Oyunda 101 Okey kurallarını yakalayan herkes yere açılış yapabiliyor. Açılış per açılışı ya da çift açılışı şeklinde olabiliyor. Açılış yapan oyuncu diğer açılışlara da iştirak edip taşları işleyebiliyor. Fakat çift açılışı yapan oyunca per kısmına taş işleyemezken, per açılışı yapan oyuncu çift kısmına da işleme

​​​​​​​101 Okey oyuncunun elindeki taşlar sıfırlandığında oyun bitmiş oluyor. Biten oyuncu 0 ceza puanı alırken, açılış yapmış olan oyuncular ellerinde kalan sayı kadar, bitemeyen oyuncular ise 202 puan ceza alıyor. Açılışı çift ile yapmış olan oyuncular ellerindeki kalan sayının 2 katı ceza alırken, açılış yapan oyuncuların istekasında okey var ise cezanın üzerine 101 puan daha ekleniyor.

Bir önceki yazımız olan Antalya Okey başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Türkiye'nin Online Okey Oynama Sitesi